Ei mitään ihmeellistä

Paikallinen Valtakunnallinen Kansainvälinen

Svenska | English

Etusivu
Paikallinen
Valtakunnallinen
Kansainvälinen
Kuvia
Keskustelufoorumi
Linkkejä
Seitin mobiilipalvelu
Verkkoyhteisöt
Yhteystiedot
Lähetä palautetta

Tule kirjaksi Maailma kylässä Elävään kirjastoon 23.-24.5.!

ETSITÄÄN ELÄVIÄ KIRJOJA! Elävä kirjasto Maailma kylässä -festivaaleilla la 23.5. ja su 24.5. Helsingissä, Rautatientorilla.

Etsimme Maailma kylässä Elävään kirjastoon mukaan uusia ja vanhoja eläviä kirjoja. Elävän kirjaston kirjat ovat sellaisia ihmisryhmiä edustavia ihmisiä, jotka ovat yhteiskunnassa usein ennakkoluulojen, stereotypioiden tai rasismin kohteena. Kirjat voivat olla esimerkiksi eri vähemmistöjen edustajia; kulttuurin, uskonnon, aatteen, ideologian, vammaisuuden, seksuaalisen suuntautumisen, sukupuolen tai ulkonäön takia. Sen lisäksi kirjat voivat olla esimerkiksi ennakkoluuloja kohtaavien ammattikuntien tai harrastusten edustajia, tai jostakin muusta syystä ennakkoluuloja kohtaavia ihmisiä.

Elävässä kirjastossa lukijat, eli Elävä kirjasto -tapahtumaan osallistuvat ihmiset, saavat lainata elävän kirjan 20 minuutin pituista keskustelutuokiota varten. Elävä kirjasto perustuu lukijan ja kirjan väliseen, molemminpuoliseen kunnioitukseen. Keskustelussa lukija kysyy kirjalta tätä kiinnostavia asioita, ja kirja kertoo itsestään, kirjaotsikkonsa mukaisesta näkökulmasta. Lisätietoa kirjana toimimisesta ja Elävä kirjasto -menetelmästä www.elavakirjasto.fi .

Elävä kirjasto on auki lauantaina ja sunnuntaina koko päivän. Voit tulla kirjaksi vain yhteen vuoroon tai koko viikonlopuksi.

LA 23.5. A -vuoro klo 10.30-15.30
B -vuoro klo 14.30-20.30

SU 24.5. C -vuoro klo 10.30-15.00
D -vuoro klo 14.00-18.30

Uusille ja vanhoille eläville kirjoille järjestetään koulutus ma 18.5. klo 16.30-18.30 Allianssi-talolla (Asemapäällikönkatu 1, Helsinki). Eläville kirjoille maksetaan matkakulut halvimman julkisen kulkuneuvon mukaan pääkaupunkiseudulta (jos tulet kauempaa, ota yhteyttä niin neuvotellaan matkakuluistasi) sekä Elävään kirjastoon että kirjojen koulutukseen. Kirjoille tarjotaan Elävässä kirjastossa lämmin ateria ja välipalaa sekä kahvia ja teetä.

Lisätietoa ja ilmoittautumiset kirjaksi Asta Rentola 040 900 4894 / asta.rentola(at)alli.fi. Kerro ilmoittautumisessa: – Nimesi, yhteystietosi (puhelin, s-posti ja postiosoite) ja ikäsi jos olet alle 18-vuotias – Kirjaotsikkosi (voimme myös yhdessä miettiä sopivaa otsikkoa kirjallesi) – Mihin vuoroon/vuoroihin ilmoittaudut – Pääsetkö kirjojen perehdytykseen 18.5. klo 16.30-18.30 Allianssi-talolle.

Toivomme, että kaikki ilmoittautujat sitoutuvat olemaan vähintään yhden vuoron viikonlopun aikana Elävässä kirjastossa.